TOKİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

20 Nisan 2023 08:32 Kalkandere Belediyesi 1759

Kalkandere Toki Başvuruları 24-28 Nisan Tarihleri Arasında Başlıyor

İlçemizde yapımı tamamlanan Toplamda 69+1 dairelik TOKİ konutlarına başvurular başlıyor;

Kuralı Satış Yöntemi ile satılacak olan Bağımsız bölümlerin başvuruları 24-28 Nisan 2023 tarihleri aralığında Ziraat Bankası A.Ş. Kalkandere Şubesi ile E-Devlet üzerinden yapılabilecek. E-Devlet Başvuruları 27 Nisan 2023 tarihinde sona erecektir.

Kuralar ise 05 Mayıs 2023 tarihinde çekilecek.T.C. ÇEVRE,ŞEHİRCİLİK ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI, Toplu Konut İdaresi Tarafından belirtilen başvuru şartları aşağıda yer almaktadır;

 T.C.

  ÇEVRE ŞEHİRCİLİK ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ  BAKANLIĞI
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

RİZE İLİ KALKANDERE İLÇESİ YUKARI TATLISU MAH. 69 ADET KONUT

BAŞVURU BİLGİLENDİRME FORMU

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından RİZE İLİ KALKANDERE İLÇESİ YUKARI TATLISU MAH. 69 ADET KONUT kapsamında inşa ettirilecek konutlar için; T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje İlçesindeki bulunan yetkili Kalkandere Şubesi ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak başvurular 24 Nisan – 28 Nisan 2023 tarihleri arasında kabul edilecektir. E-Devlet Başvuruları 27 Nisan 2023 tarihinde sona erecektir.

Satış Yönetimi: Kuralı Satış

Satıcı: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (İdare)

Adres: Bilkent Plaza, B1 Blok, 06800, Bilkent, Ankara

İletişim İnternet: www.toki.gov.tr

İletişim telefon: 444 86 54

Başvuru tarihleri: 24 Nisan 2023 - 28 Nisan 2023

Başvuru Bedeli: 500 TL

Başvuru Yapılacak Banka Şubesi: TC. Ziraat Bankası AŞ. Sadece Temerküz Şube

 ve e-Devlet üzerinden (e-Devlet başvuruları 27 Nisan 2023 tarihinde sona erecektir.)

Başvuru alınacak konut tipleri: 2+1, 3+1

Kura Tarihi: 05 Mayıs 2023

Sözleşme İmzalanacak Banka Şubesi: TC. Ziraat Bankası AŞ. Kalkandere/Rize

Asil Hak Sahipleri Sözleşme İmzalama Tarihleri: 15 Mayıs 2023 - 18 Mayıs 2023

Yedek Hak Sahipleri Sözleşme İmzalama Tarihleri: 29 – 30 Mayıs 2023

(Asil hak sahipleri sözleşme imzalama işlemlerini tamamladıktan sonra kalan konutlar için)
 

Başvuru Bedeli 500 TL alınacaktır.

Başvurular; 5 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri”

2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”

3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”

4.Kategori olan “Yaşı 18-30 arasında olan Genç Vatandaşlarımız”

5.Kategori olan “Diğer alıcı adayları           

            Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacaktır.          

   Projeye yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecektir.        

Hak sahiplerine konutlar;

%10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.

 Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır.

İlk dönemsel artış Ocak 2024 tarihinde yapılacaktır.Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

KONUT

TİPİ

KONUT FİYATI (TL)
EN DÜŞÜK-EN YÜKSEK

SATIŞ TARİHİNDE ÖDENECEK PEŞİNAT           (TL)

VADE
 (AY)

BAŞLANGIÇ TAKSİDİ

(TL)

Brüt Alan

86 m²

Net Alan

65 m²

(2+1)

(45 Adet)

 

 

621.693,00

 

 

10

62.169

240

2.331

769.905,00

10

76.991

240

2.887

Brüt Alan

101 m²

Net Alan

         81 m²

(3+1)

(24 Adet)

 

782.770,00

 

 

 

10

78.277

240

2.935

   908.520,00

10

90.852

240

3.407

BAŞVURU ŞARTLARI:

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Kalkandere ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).
 4. Aylık hane halkı gelirinin (kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklar), en fazla net 21.000 TL olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuğun), başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.
 6.  Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 7. Genç kategorisine 24/04/1993 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.
 8. Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “HAK SAHİPLİĞİ” onaylananlar başvuru yapabilecektir. Sözleşme aşamasında konut başvurusu yapılan İlçe olan Kalkandere ilçesi nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecektir.
 9. 50.000 / 100.000 ve  250 Bin Sosyal Konut Sosyal Konut Projesinde asil hak sahibi olanlardan, kendileri veya eşleri  bu projeye başvuramazlar. (Dileyen hak sahipleri için önceki başvuruyu iptal ederek, yeni projeye başvurma imkanı vardır.)BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ :

Başvuru sahipleri;

Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Projenin bulunduğu ilçedeki yetkili Banka Şubesine “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar, sadece yetkili banka şubelerinden başvuru yapabilecektir.
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış (en az % 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait “Belge” ile başvuru yapabilecektir. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına Engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir. (E-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)
 • Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belge” ile başvuru yapabilecektir. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. (Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç) (E-Devlet üzerinden başvuranlar sözleşme aşamasında belgeyi ibraz edecekler.)

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ

Başvuru sahibi;
• E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
• Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
• E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

• Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
E-Devlet başvuruları 27/04/2023 tarihinde sona erecektir.

• E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.

• E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde eft, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.

• Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.

KURA ÇEKİLİŞİ :

Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %20’isi kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

4) Genç Vatandaşlara konut sayısının %20’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

5) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra İdarenin internet sayfasında açıklanacaktır.

Kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecektir.

 • Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI:

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin tespit edeceği ve ilan edeceği tarihlerde Bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında;

 1. Proje ilçe, Kalkandere ilçesi nüfusuna kayıtlı olanlar, kayıtlı olduğunu bildirir belge,
 1. Hane halkı (Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları) gelirinin en fazla net 21.000 TL  olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri (Başvuru tarihi itibariyle),

3. Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”

4.Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

       KDV ÖDEMESİ;

       Anahtar teslim tarihinde, 3065 sayılı KDV Kanunu kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden tahakkuk edecek Katma Değer Vergisi tutarı peşin olarak tahsil edilecektir.

DEVİR İŞLEMLERİ :

Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN:TOKİ Web Sayfası, www.toki.gov.tr ve Bilgi Hattı:444 86 54

 

Kalkandere Belediyesi

Kalkandere Belediyesi'ne ait bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Kalkandere Belediyesi

Medrese mah. Rize Caddesi, No:19 Belediye Hizmet Binası Kalkandere / Rize
53500 Kalkandere / Rize

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir